Det sker af og til, at der skal ryddes lidt op i kรธleskab, fryser og skabe. Sรฅ kombineres ingredienser til nye og spรฆndende retter, men oftest inspireret afย en anden opskrift. Faktisk hedder retten Insalata di fagioli e pomodori, men jeg havde ikke nogle hvide bรธnner “fagioli”. Til gengรฆld fandt jeg nogle kikรฆrter “ceci”, og det virkede perfekt. Denne super lรฆkre italienske salat kan sagtens kombineres med f.eks. “tonno”ย eller den dejlige “pollo”, jeg fandt i fryseren. Nรฅr salat er hovedretten, skal derย kรธd i –ย en salat uden kรธdย er blot tilbehรธr.
Insalata di ceci, pollo e pomodori
Ingredienser
- 3 kyllingefileter
- 1 ps frisk mozzarella
- 1 ds kikรฆrter eller hvide bรธnner
- 4 tomater
- 1/2 bundt basilikum
- 1 rรธd peberfrugt
- 1 rรธdlรธg
- 2 fed hvidlรธg
- 1 spsk hvidvinseddike
- 2 spsk olivenolie
- Salt og peber
Sรฅdan gรธr du
- Skรฆr kyllingefileter i mindre bidder og steg dem pรฅ en pande.
- Bland skyllede og afdryppede kikรฆrterne med tomater i bรฅde og uden kerner, peberfrugt i strimler, lรธget i bรฅde eller ringe og hakket hvidlรธg. Tilsรฆt kyllingen. Riv mozzarella i mindre stykker og bland i salaten.
- Bland dressingen af eddike, olie, salt og peber og vend i salaten.
- Riv basilikum i grove stykker og drys over salaten. Slut af med lidt friskkvรฆrnet peber.
Noter
Hvis du laver denne opskrift, sรฅ fortรฆl mig om det! Skriv en kommentar nedenfor eller tag et billede og tag mig pรฅ Instagram med #6pm_dk